Program Committee

Alessandro Delfanti (University of Toronto, Canada)
Alex Voss (University of St. Andrews, UK)
Andrea Botero (Aalto University, Finland)
Andy Dearden (Sheffield Hallam University, UK)
Ann Heylighen (University of Leuven, Belgium)
Ann Light (University of Sussex, UK)
Anne Marie Kanstrup (Aalborg University, Denmark)
Antonella De Angeli (University of Trento, Italy)
Ben Matthews (University of Queensland, Australia)
Bill Tucker (University of the Western Cape, South Africa)
Brendon Clark (Interactive Institute Swedish ITC & Umeå University, Sweden)
Carl DiSalvo (Georgia Institute of Technology, USA)
Chiara del Gaudio (Unisinos University, Brazil)
Chris Frauenberger (Vienna University of Technology, Austria)
Chris Le Dantec (Georgia Institute of Technology, USA)
Christian Dindler (Aarhus University, Denmark)
Christina Mörtberg (Linnaeus University, Sweden)
Claus Bossen (Aarhus University, Denmark)
Clemens N. Klokmose (Aarhus University, Denmark)
Cristiano Storni (University of Limerick, Ireland)
Dagny Stuedahl (University of Oslo, Norway)
Daria Loi (Intel Corporation, USA)
David de los Reyes (Universidad de los Andes, Colombia)
David Hakken (Indiana University Bloomington, USA)
David Lamas (Tallinn University, Estonia)
Denny KL Ho (Chinese University of Hong Kong)
Douglas Schuler (Evergreen State College, USA)
Elisa Giaccardi (Technical University Delft, Netherlands)
Erik Grønvall (IT University of Copenhagen, Denmark)
Eva Brandt  (The Royal Danish Academy of Fine Arts, Denmark)
Eva Eriksson (Gothenburg University, Sweden)
Finn Kensing (Copenhagen University, Denmark)
Gabriela Avram (University of Limerick, Ireland)
Geraldine Fitzpatrick (Vienna University of Technology, Austria)
Gloria Gomez (University of Southern Denmark)
Gunnar Ellingsen (Tromsø University, Norway)
Gunnar Stevens (Siegen University, Germany)
Heike Winschiers-Theophilus (Polytechnic of Namibia)
Helena Karasti (Luleå University of Technology, Finland)
Henry Mainsah (University of Oslo, Norway)
Ina Wagner (Vienna University of Technology, Austria)
Izak van Zyl (Cape Peninsula University of Technology, South Africa)
Jacob Buur (University of Southern Denmark)
Janet McDonnell (University of the Arts London, UK)
Janet Read (University of Central Lancashire, UK)
Jeanette Blomberg (IBM Research, USA)
Jelle van Dijk (University of Twente, Netherlands)
Jesper Simonsen (Roskilde University, Denmark)
Joan Greenbaum (City University of New York, USA)
Joanna Saad-Sulonen (Aarhus University, Denmark)
John Vines (Newcastle University, UK)
Jonas Fritsch (IT University of Copenhagen, Denmark)
Jose L. A. Nocera (University of West London, UK)
Judith Gregory (University of California Irvine, USA)
Julia Garde (University of Twente, Netherlands)
Jon Whittle (Lancaster University, UK)
Jørn Braa (University of Oslo, Norway)
Kari Kuutti (University of Oulu, Finland)
Karin Slegers (KU Leuven, Belgium)
Kasper Rodil (Aalborg University, Denmark)
Keld Bødker (Roskilde University, Denmark)
Kim Halskov (Aarhus University, Denmark)
Liesbeth Huybrechts (University of Hasselt, Belgium)
Liz Sanders (Make Tools, USA)
Lone Malmborg (IT University of Copenhagen, Denmark)
Madeline Balaam (Newcastle University, UK)
Margot Brereton (Queensland University of Technology, Australia)
Mariana Salgado (Aalto University, Finland)
Maurizio Teli (Madeira Interactive Technologies Institute, Portugal)
Mette Agger Eriksen (Malmö University, Sweden)
Mette Gislev Kjærsgaard (University of Southern Denmark)
Myriam Lewkowicz (Troyes University of Technology, France)
Niels Hendriks (KU Leuven, Belgium)
Ole Sejer Iversen (Aarhus University, Denmark)
Oswald Devisch (University of Hasselt, Belgium)
Penny Hagen (Smallfire, New Zealand)
Per-Anders Hillgren (Malmö University, Sweden)
Pernille Bertelsen (Aalborg University, Denmark)
Peter-Jan Stappers (Delft University of Technology, Netherlands)
Pirjo Elovaara (Blekinge Institute of Technology, Sweden)
Preben Holst Mogensen (Aarhus University, Denmark)
Rachael Luck (The Open University, UK)
Rachel Charlotte Smith (Aarhus University, Denmark)
Sarah Rhodes (University of the Arts London, UK)
Sisse Finken (Linnaeus University, Sweden)
Stephen Lindsay (Swansea University, UK)
Susanne Bødker (Aarhus University, Denmark)
Tania Perez Bustos (Pontificia Universidad Javeriana, Colombia)
Thomas Binder (The Royal Danish Academy of Fine Arts)
Thomas Markussen (Design School Kolding, Denmark)
Tone Bratteteig (Oslo University, Norway)
Toni Robertson (University of Technology Sydney, Australia)
Tuck W. Leong (University of Technology Sydney, Australia)
Victoria Gerrard (Singapore University of Technology and Design)
Vincenzo d’Andrea (University of Trento, Italy)
Volker Wulf (Siegen University), Germany)
Volkmar Pipek (Siegen University, Germany)
Werner Sperschneider (Capital Region, Denmark)
Yanki Lee (Hong Kong Design Institute)
Yoko Akama (RMIT University, Australia)
Yutaka Yoshinaka (Technical University of Denmark)
Yvonne Diettrich (IT University of Copenhagen, Denmark)